Lekáreň U Červeného raka

 
Michalská 28, Bratislava
mmba@bratislava.sk

Lekáreň U Červeného raka

 
Michalská 28, Bratislava
mmba@bratislava.sk
Súčasná zachovaná rokoková lekáreň doložená z roku 1773 nesie podľa archívnych spisov prenesený historický názov Lekáreň U Červeného raka. Pôvodne patril lekárni zo 16. storočia existujúcej na inom mieste.

Múzeum farmácie je umiestnené v časti priestorov bývalej lekárne U Červeného raka na prízemí neskorobarokového meštianskeho domu vstavaného do barbakanu Michalskej brány s priľahlou priekopou. V priebehu 18. storočí bolo priečelie domu doplnené rokokovým portálom a neskôr klasicisticky upravené. Na prízemí sú umiestnené pôvodné vývesné štíty lekárne z konca 19. storočia, vyrobené významnou bratislavskou kováčskou firmou Márton. Pôvodné zariadenie oficíny je zo začiatku 19. storočia, kedy do priekopy pri objekte pristavali nové laboratórium lekárne.

Lekáreň pod názvom U Červeného raka bola údajne založená už v 14. storočí. Od druhej polovice 18. storočia sa nachádzala na prízemí spomínaného objektu až do jej zrušenia a odovzdania pre múzejné účely v roku 1953. V roku 1960 vtedajšie Mestské múzeum v Bratislave sprístupnilo expozíciu vo všetkých štyroch miestnostiach pôvodnej lekárne. V roku 1980 sa plocha expozície rozšírila o druhé poschodie a prezentovala vývoj farmácie v Bratislave od 14. až do polovice 20. storočia. V septembri 2001 muselo múzeum expozíciu z dôvodu zmeny majiteľa budovy a jej plánovanej rekonštrukcie vysťahovať. Po niekoľkoročnej prestávke sa pristúpilo k úprave časti prízemia pre expozičné účely a v roku 2006 bola sprístupnená nová, značne oklieštená prezentácia pod názvom Nádoby na uchovávanie liečiv.

 
Pondelok   10.00 – 18.00  
Utorok   zatvorené  
Streda   10.00 – 18.00  
Štvrtok   10.00 – 18.00  
Piatok   10.00 – 18.00  
Sobota   10.00 – 18.00  
Nedeľa      10:00 – 18:00
Nový rok   zatvorené  
Veľký piatok    otvorené  
Biela sobota a Veľkonočná nedeľa   otvorené  
Veľkonočný pondelok   zatvorené  
Štedrý večer   zatvorené  
Prvý a druhý sviatok vianočný   zatvorené  
Silvester   zatvorené  

Vstup do Lekárne U červeného raka je zadarmo.

Zároveň si tu návštevníci môžu kúpiť vstupenky na Michalskú vežu.

Aktuality Oznamy

Leták na stiahnutie
Leták na stiahnutie
Zbierkové predmety
Prídite sa pozrieť na naše zbierky
Lekáreň U Červeného raka
Galéria
Expozícia Múzea farmácie v roku 1979 Expozícia Múzea farmácie v roku 1980 Expozícia Múzea farmácie v roku 1980 Expozícia Múzea farmácie v roku 1980
Zobraziť galériu
Publikácie
Publikácia na stiahnutie
#MuzeumMestaBratislavy

Partneri

Rozhlas a televízia Slovenska - RTVS.sk Rádio Devín Rádio FM CITYLIFE | Čo sa deje v Bratislave a okolí in.ba - informačný magazín Bratislavy Bratislavské kultúrne a informačné stredisko - BKIS.sk Bratislavskykraj.sk - Informačný portál Bratislavského samosprávneho kraja
Fond na podporu umenia Múzeum mesta Bratislavy | Bratislava – Staré Mesto | GoOut Historická revue