Múzeum Arthura Fleischmanna

Meštiansky dom
Biela 6, Bratislava
mmba@bratislava.sk

Múzeum Arthura Fleischmanna

Meštiansky dom
Biela 6, Bratislava
mmba@bratislava.sk

Meštiansky dom s príbehom na priečelí

V murive vzácneho domu sú zachované fragmenty objektov z 15. storočia. Na jeho priečelí sú výrazné maľby, ktoré sú zamerané na zamestnanie majiteľa domu pravdepodobne vinohradníka. Na začiatku 20. storočia ho kúpila rodina Fleischmannovcov.

Expozícia Múzeum Arthura Fleischmanna je od roku 2002 umiestnená na poschodí meštianskeho domu na Bielej 6, ktorý jeho matka kúpila v roku 1917 a umelcova rodina tu v 20. a 30. rokoch 20. storočia žila.

Objekt spomínaný už v roku 1422 prešiel v priebehu 16. storočia renesančnou stavebnou úpravou, z ktorej sa zachovala arkáda na poschodí vo dvore. Najvýznamnejším nálezom pri výskume fasády v roku 1975 sa stalo objavenie dokladov maliarskej výzdoby z viacerých období.

Najrozsiahlejšie sú zvyšky ranorenesančnej monochrómnej maľby z druhej štvrtiny 16. storočia. V architektonických poliach sa striedajú postavy svätcov a nachádza sa tu aj zobrazenie robotníkov vo vinohrade. Z konca 16. storočia pochádzajú nepatrné plochy sgrafitovej výzdoby a z prestavby objektu okolo pol. 17. storočia sa zachovali maľované pásy geometrického dekoru.        

Priečelie domu bolo v 19. storočí jednotne upravené v duchu neskorého klasicizmu. Zmeny fasády neskôr prinieslo novodobé zriadenie obchodných priestorov na prízemí.

Múzeum je otvorené od 1.4 – 31.10.
Pondelok zatvorené  
Utorok zatvorené  
Streda zatvorené  
Štvrtok 11:00 – 17:00  
Piatok 11:00 – 17:00  
Sobota 11:00 – 17:00  
Nedeľa 11:00 – 17:00  
 
Nový rok zatvorené  
Veľký piatok zatvorené  
Biela sobota 11:00 – 17:00  
Veľkonočná nedeľa 11:00 – 17:00  
Veľkonočný pondelok zatvorené  
Štedrý večer zatvorené  
Prvý a druhý sviatok vianočný zatvorené  
Silvester zatvorené  
 
Základné vstupné 3 €
Zľavnené vstupné
(deti do 14 r., študenti, dôchodcovia)
1,50 €
Rodinné vstupné
(2 dospelí a deti do veku 14 r.)
6 €
Školská skupina
(neplatí počas letných prázdnin)
1 €
Neplatiaci
(deti do 6 rokov, ŤZP, ŤZP/S, novinári,
pedagogický dozor na 10 žiakov jedna osoba,
turistický sprievodca)
 
Zľavy pre držiteľov kariet  
Bratislava Card 100 % 0 €

Aktuality Oznamy

MÚZEUM JE POČAS ZIMNEJ SEZÓNY UZATVORENÉ

Milé návštevníčky a milí návštevníci MMB, Múzeum Arthura Fleischmanna je počas zimnej sezóny od 1. novembra 2022 do 31.3.2023 uzatvorené.

PRÍSTUP

S ohľadom na charakter priestoru a jeho technické možnosti Múzeum Arthura Fleischmanna nie je bezbariérovo prístupné.
Leták na stiahnutie
Leták na stiahnutie
Zbierkové predmety
Prídite sa pozrieť na naše zbierky
Múzeum Arthura Fleischmanna
Videá
Galéria
Múzeum Arthura Fleischmanna Pohľad do expozície Múzea Arthura Fleischmanna Pohľad do expozície Múzea Arthura Fleischmanna Pohľad do expozície Múzea Arthura Fleischmanna
Zobraziť galériu
#MuzeumMestaBratislavy

Partneri

Rozhlas a televízia Slovenska - RTVS.sk Rádio Regina Spravodajská televízia TA3 – správy a aktuality online Život.sk CITYLIFE | Čo sa deje v Bratislave a okolí in.ba - informačný magazín Bratislavy Bratislavské kultúrne a informačné stredisko - BKIS.sk Bratislavskykraj.sk - Informačný portál Bratislavského samosprávneho kraja
Literárne informačné centrum Fond na podporu umenia Slovensko - „Hrdo a Srdcom“ spoznávaj to pravé slovenské Múzeum mesta Bratislavy | Bratislava – Staré Mesto | GoOut Vydavateľstvo BUVIK | vydavateľstvo kníh pre deti Wiky.sk