Prešporský hodinár Gottfried Löhne/ Loehne

K známym hodinárom starého Prešporka patril Gottfried Löhne, pochádzajúci z Berlína. V roku 1810 sa ako veľký hodinár stal členom miestneho hodinárskeho cechu a v roku 1820 mešťanom. Jeho život sa uzavrel 22. apríla 1826 vo veku 44 rokov. O pár dní vydražili majstrovu pozostalosť, v ktorej sa okrem rôznych typov hodín a hodinárskeho náradia nachádzal aj cínový a medený riad a nábytok.
Jediné známe hodiny s Löhneho signatúrou sú vystavené v Múzeu hodín. Ide o honosné empírové kozubové hodiny s figurálnym motívom. Korpus skrinky neobvyklého asymetrického tvaru je zhotovený z mäkkého ihličnatého dreva a zdobený polychrómovanými detailmi a kovovými aplikami, plastika ženy je vyrezaná z lipového dreva a zlátená.
Hodiny múzeum zakúpilo symbolicky 22. apríla 1967 zo súkromného majetku v Prahe.

Kozubové hodiny
Kozubové hodiny - pohľad zozadu