20.04.2024 - 21.04.2024
10.00 – 18.00
Stará radnica
+ všetky lokality a priestory MMB

zuzana.kesanova@mmb.sk

Bratislavské mestské dni sú opäť tu! Tretí aprílový víkend, 20. – 21. 4., ožijú ulice hlavného mesta obľúbeným festivalom. Užite si víkend plný mestských zážitkov pre malých i veľkých. V Múzeu mesta Bratislavy sme opäť pripravili bohatý program pre všetky vekové kategórie.

Okrem komentovaných prehliadok a sprístupnenia uzatvorených priestorov ako napríklad krov veže Starej radnice a študovne v knižnici, na vás čaká chillout zóna v Apponyiho paláci, rodinné programy, poznávacie prechádzky a lektorské výklady.  Tešiť sa môžete aj na komentované prehliadky výstav BA 60 – 69 a Michalská veža: Po rekonštrukcii.

Všetky podujatia a expozície (okrem Hradu Devín) sú počas Bratislavských mestských dní ZADARMO. Väčšina podujatí je však kapacitne obmedzených, a preto vás prosíme o REZERVÁCIU cez GoOut.net. Rovnako tak si môžete zarezervovať vstup aj na Michalskú vežu (https://bit.ly/michalskáveža) a vežu Starej radnice (https://bit.ly/staráradnica). Rezervácia na presný časový úsek vám garantuje prednostný vstup.

 

PROGRAM POČAS CELÉHO VÍKENDU:

 

STARÁ RADNICA

 

✹ 10.00 – 18.00        

OTVORENÝ KROV VEŽE STAREJ RADNICE                                                   

Radničná veža láka mnohých na výhľady zo svojej ochodze, no nie každý bol v jej krove. A to aj preto, že prístup doň nie je bežne možný. Príležitosť prezrieť si ho sa vám výnimočne opäť naskytne počas Bratislavských mestských dní 2024. Vystúpte do krovu veže Starej radnice a porovnajte si historický a nový hodinový stroj, ktoré sú tu ukryté.

Odporúčame rezervovať si vstup na presný časový úsek cez GoOut.net: https://bit.ly/staráradnica. Rezervovaný vstup vás oprávňuje na návštevu mestských žalárov, veže s ochodzou a krovu. Posledný vstup o 17.15.

 

✹ 10.00 – 18.00 ✹ Rôzne lokality MMB

ZOZBIERAJ SI MÚZEUM // rodinný program

Jedno múzeum, osem rôznych pečiatok. Myslíš, že ich stihneš za víkend všetky zozbierať? Objavuj lokality Múzea mesta Bratislavy a v každej, ktorú navštíviš, si nezabudni vypýtať pečiatku. Hárok určený na zbieranie pečiatok si môžeš vyzdvihnúť v Starej radnici.

 

✹ 10.00 – 17.00 ✹ Ateliér

OTVORENÝ ATELIÉR. WORKSHOPY PRE RODINY           

Ako sa asi žilo v šesťdesiatych rokoch? Čo ľudia poznali a ako sa obliekali? Príďte spoznať zlaté šesťdesiate roky v Bratislave do MMB. Čaká vás séria rodinných workshopov s témou tvorby koláže, módneho doplnku a plagátu.

Bez vstupného

 

✹ 10.00 – 15.00 ✹ Expozícia dejín mesta

PÍSANIE LISTINY V SÚDNEJ SIENI. WORKSHOP PRE RODINY                                           

Privilégium, listina… čo to je? Zistite viac na našom rodinnom workshope. Spolu sa pozrieme na to, čo je to privilégium, čo obsahuje, a vyrobíme si svoju verziu.

Bez vstupného

 

APPONYIHO PALÁC

 

✹ 10.00 – 18.00                                              

60‘S CHILLOUT ZÓNA

Navštívili ste výstavu BA 60 – 69. Šesťdesiate v Bratislave a máte chuť zotrvať v nich o čosi dlhšie? Máte radi populárnu hudbu a bigbít z tejto dekády? Máte cestu okolo Apponyiho paláca a potrebujete si oddýchnuť a načerpať silu na ďalší program počas tohtoročných Bratislavských mestských dní? Zastavte sa na nádvorí Apponyiho paláca, budú tu stoličky a ležadlá a znieť bude hudba od interpretov ako Dežo Ursiny, Pavol Hammel, Marcela Laiferová či Zora Kolínska.

Bez vstupného.

 

HRAD DEVÍN

 

✹ 10.00 – 18.00

SPOZNAJ HRAD DEVÍN                       

Spoznajte dlhoročnú históriu hradu Devín s našou interaktívnou mapou! Pozornému oku neujdú ani najmenšie detaily. Samotný hrad vznikol v 13. storočí, čo tu ale stálo pred ním? Kto na tomto mieste býval a kto sa oň v minulosti staral? Nájdi všetky body na mape v areáli hradu podľa piktogramov a staň sa expertom/expertkou na minulosť.

Program je vhodný pre rodiny s deťmi vo veku 6 – 12 rokov.

Vstupné: 2,00 €

 

✹ 10.15

LEKTORSKÉ VÝKLADY V ANGLIČTINE

Vstupné: 2,00 €

 

✹ 14.00

LEKTORSKÉ VÝKLADY V SLOVENSKOM JAZYKU                                                 

Prejdite sa s našimi lektormi po Devíne a spoznajte jeho prírodu a históriu.

Vstupné: 2,00 €

 

ANTICKÁ GERULATA

✹ 10.00 – 18.00           

Poprechádzajte sa po lokalite, ktorá stojí na mieste bývalého rímskeho vojenského kastelu a je súčasťou Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Čaká na vás tiež 3D model virtuálnej reality či detské pieskovisko v exteriéri.

Bez vstupného.

 

MICHALSKÁ VEŽA

✹ 10.00 – 18.00      

Bez vstupného.

 

DOM U DOBRÉHO PASTIERA. EXPOZÍCIA HODÍN

✹ 10.00 – 18.00      

Bez vstupného.

 

PROGRAM POČAS JEDNOTLIVÝCH DNÍ:

 

SOBOTA ✹

 

✹ 11.00 ✹ Stará radnica

MAKRO: OD RICHTÁRA PO PRIMÁTORA                                                                   

Na komentovanej prehliadke v expozícii dejín mesta nazriete do autentických priestorov, ktoré kedysi mesto používalo. Hovoriť sa bude o tom, ako mesto fungovalo, kto ho riadil či kto sa oň staral.

Kapacita je obmedzená, rezervujte si vstup cez GoOut.net: https://bit.ly/sobotaodrichtarapoprimatora.

Miesto stretnutia: nádvorie Starej radnice

 

✹ 11.00 ✹ Apponyiho palác

MAKRO: ŠESŤDESIATE V BRATISLAVE 

Radi by ste nazreli do dekády šesťdesiatych rokov v Bratislave? Zarezervujte si svoje miesto na komentovanej prechádzke výstavou BA 60 – 69. Šesťdesiate v Bratislave a spoznajte, ako v tých časoch vyzeralo mesto Bratislava. 

Kapacita je obmedzená, rezervujte si vstup cez GoOut.nethttps://bit.ly/makrošesťdesiate.

Miesto stretnutia: podbránie Apponyiho paláca 

 

✹ 14.30  ✹ Objekty MMB v Starom Meste

MMB V POHYBE // poznávacia prechádzka

Viete, v koľkých lokalitách sa nachádza Múzeum mesta Bratislavy v Starom Meste? Navštívte ich všetky počas jednej kompaktnej poznávacej prechádzky. Stretneme sa pred Múzeom Janka Jesenského na Palisádach a prechádzku zakončíme v Starej radnici.

Miesto stretnutia: Somolického 2, Bratislava

Kapacita je obmedzená, rezervujte si vstup cez GoOut.net: https://bit.ly/MMBvpohybe.

 

✹ 15.00  ✹ Múzeum Janka Jesenského

ČÍTANIE LISTOV JANKA JESENSKÉHO 3

Čítanie zo vzájomnej korešpondencie Janka Jesenského s vybranými priateľmi spojené so záverečným komentárom o J. Jesenskom a jeho spoločenskom okruhu. Ukážky prečíta herec Jerguš Horváth. Pri príležitosti BMD 2024 bude Múzeum Janka Jesenského v sobotu otvorené od 14.00 do 17.00. 

Kapacita je obmedzená, rezervujte si vstup cez GoOut.net: https://bit.ly/sobotajesenský.

 

✹ 15.00  ✹ Stará radnica

PREHLIADKA ŠTUDOVNE KNIŽNICE MMB   

V rámci Bratislavských mestských dní pre vás v Múzeu mesta Bratislavy otvárame priestory, ktoré nie sú bežne prístupné. Tento rok vás pozývame na komentovanú prehliadku študovne Knižnice MMB. Počas komentovanej prehliadky sa dozviete viac o našom knižničnom fonde a jeho jednotlivých zbierkach. Témou bude aj spôsob spracovania knižničných dokumentov a ich uloženie a ochrana, v spojení s ukážkou zreštaurovaných kníh vo väzbe. Vedeli ste, že Knižnica MMB ochraňuje vyše 38 000 knižničných dokumentov so zameraním na dejiny mesta a života v ňom? Povieme si viac aj o tom, čo je obsahom knihovníckej práce v MMB a cez kamenný portál nahliadneme do depozitára knižnice.

Kapacita je obmedzená, rezervujte si vstup cez GoOut.net: https://bit.ly/prehliadkaknižnice.

Miesto stretnutia: nádvorie Starej radnice

 

✹ 16.00  ✹ Apponyiho palác

AKÉ BOLI ŠESŤDESIATE ROKY V BRATISLAVE?

Ako sa prejavovala uvoľnená atmosféra z počiatku šesťdesiatych rokov 20. storočia, ktorá predchádzala augustu 1968? Čím žila Bratislava a jej obyvateľstvo v tejto dekáde? Týmito aj inými otázkami sa budeme zaoberať na komentovanej prehliadke výstavy BA 60 – 69. Šesťdesiate v Bratislave, ktorou nás prevedie jej kurátorka Marta Janovíčková.

A keďže dejiny mesta netvoria len významné udalosti a pamiatky, ale najmä vy, jeho obyvatelia a obyvateľky, príďte sa s nami podeliť o to, ako vyzerali vaše šesťdesiate. Akú spomienku, pozitívnu alebo negatívnu, máte doteraz v živej pamäti? Pre múzeum sú príbehy obyvateľstva vzácnym zdrojom poznania a „zdieľania“ skúseností. A preto ak nám chcete zanechať svoj odkaz, príbeh, spomienku alebo priniesť a darovať do zbierky MMB drobný predmet či fotografiu, ktoré sa vám s daným obdobím spájajú, po komentovanej prehliadke vám bude k dispozícii kurátorka výstavy.

Kapacita je obmedzená, rezervujte si vstup cez GoOut.net: https://bit.ly/akebolišesťdesiate.

Miesto stretnutia: podbránie Apponyiho paláca

 

✹ 17.15  ✹ Михайлівська

МАКРО: Трансформації Михайлівської вежі 

Як виглядали міста в середньовіччі і навіщо їм були потрібні мури? Що відбувалося в  середньовічній Братиславі? Зазирніть разом з нами всередину Михайлівської вежі і дізнайтеся, для чого вона використовувалася, як працювали міські мури і як їх будували.

Подія є частиною формату заходів під назвами МАКРО та МІКРО, завдяки яким ви зможете познайомитися з експозиціями та об'єктами ММБ. Екскурсії та лекції проводять підготовлені лектори ММБ. 

Вхід вільний. Забронюйте участь через Goout.net: https://bit.ly/MVmakro.

 

NEDEĽA ✹

 

✹ 11.00 ✹ Stará radnica

MAKRO: OD RICHTÁRA PO PRIMÁTORA                                                                

Na komentovanej prehliadke v expozícii dejín mesta nazriete do autentických priestorov, ktoré kedysi mesto používalo. Hovoriť sa bude o tom, ako mesto fungovalo, kto ho riadil či kto sa oň staral.

Kapacita je obmedzená, rezervujte si vstup cez GoOut.net: https://bit.ly/nedelaodrichtarapoprimatora.

Miesto stretnutia: nádvorie Starej radnice

 

✹ 11.00 ✹ Múzeum Janka Jesenského

ČÍTANIE LISTOV JANKA JESENSKÉHO 3 

Čítanie zo vzájomnej korešpondencie Janka Jesenského s vybranými priateľmi spojené so záverečným komentárom o J. Jesenskom a jeho spoločenskom okruhu. Ukážky prečíta herec Jerguš Horváth. Pri príležitosti BMD 2024 bude Múzeum Janka Jesenského v nedeľu otvorené od 10.00 do 13.00.

Kapacita je obmedzená, rezervujte si vstup cez GoOut.net: https://bit.ly/nedelajesenský.

 

✹ 13.00 ✹ Стара ратуша    

МАКРО: Від судді до міського голови

Під час кураторської екскурсії до Експозиції історії міста учасники зможуть зазирнути до автентичних приміщень, якими колись користувалося місто. Буде говоритися про те, як місто функціонувало, хто ним керував або ж хто про нього піклувався.

Місце зустрічі: внутрішній двір Старої Ратуші

Захід відбудеться українською мовою.

Вхід: безкоштовний. Кількість місць на заході обмежена, будь ласка, забронюйте своє місце онлайн на GoOut.net: https://bit.ly/UAmakro. Один квиток дійсний для однієї особи (дорослого або дитини).

Захід відбувається за підтримки ЮНІСЕФ та міста Братислава.

 

✹ 14.30 ✹ Objekty MMB v Starom Meste

MMB V POHYBE // poznávacia prechádzka

Viete, v koľkých lokalitách sa nachádza Múzeum mesta Bratislavy v Starom Meste? Navštívte ich všetky počas jednej kompaktnej poznávacej prechádzky. Stretneme sa pred Múzeom Janka Jesenského na Palisádach a prechádzku zakončíme v Starej radnici.

Miesto stretnutia: Somolického 2, Bratislava

Kapacita je obmedzená, rezervujte si vstup cez GoOut.net: https://bit.ly/MMBvpohybe.

 

✹ 15.00  ✹ Stará radnica

PREHLIADKA ŠTUDOVNE KNIŽNICE MMB

V rámci Bratislavských mestských dní pre vás v Múzeu mesta Bratislavy otvárame priestory, ktoré nie sú bežne prístupné. Tento rok vás pozývame na komentovanú prehliadku študovne Knižnice MMB. Počas komentovanej prehliadky sa dozviete viac o našom knižničnom fonde a jeho jednotlivých zbierkach. Témou bude aj spôsob spracovania knižničných dokumentov a ich uloženie a ochrana, v spojení s ukážkou zreštaurovaných kníh vo väzbe. Vedeli ste, že Knižnica MMB ochraňuje vyše 38 000 knižničných dokumentov so zameraním na dejiny mesta a života v ňom? Povieme si viac aj o tom, čo je obsahom knihovníckej práce v MMB a cez kamenný portál nahliadneme do depozitára knižnice.

Kapacita je obmedzená, rezervujte si vstup cez GoOut.net: https://bit.ly/prehliadkaknižnice.

Miesto stretnutia: nádvorie Starej radnice

 

✹ 16.00  ✹ Apponyiho palác

AKÉ BOLI ŠESŤDESIATE ROKY V BRATISLAVE?                  

Ako sa prejavovala uvoľnená atmosféra z počiatku šesťdesiatych rokov 20. storočia, ktorá predchádzala augustu 1968? Čím žila Bratislava a jej obyvateľstvo v tejto dekáde? Týmito aj inými otázkami sa budeme zaoberať na komentovanej prehliadke výstavy BA 60 – 69. Šesťdesiate v Bratislave, ktorou nás prevedie jej kurátorka Marta Janovíčková.

A keďže dejiny mesta netvoria len významné udalosti a pamiatky, ale najmä vy, jeho obyvatelia a obyvateľky, príďte sa s nami podeliť o to, ako vyzerali vaše šesťdesiate. Akú spomienku, pozitívnu alebo negatívnu, máte doteraz v živej pamäti? Pre múzeum sú príbehy obyvateľstva vzácnym zdrojom poznania a „zdieľania“ skúseností. A preto ak nám chcete zanechať svoj odkaz, príbeh, spomienku alebo priniesť a darovať do zbierky MMB drobný predmet či fotografiu, ktoré sa vám s daným obdobím spájajú, po komentovanej prehliadke vám bude k dispozícii kurátorka výstavy.

 

Kapacita je obmedzená, rezervujte si vstup cez GoOut.net: https://bit.ly/akebolišesťdesiate.

Miesto stretnutia: podbránie Apponyiho paláca

 

✹ 17.15  ✹ Michalská veža

MICHALSKÁ VEŽA: PO REKONŠTRUKCII 

Pozývame vás na komentovanú prehliadku novej výstavy v Michalskej veži, ktorá bola otvorená v septembri 2023 po takmer dva roky trvajúcej rekonštrukcii. Výstava sa tematicky sústreďuje práve na obnovu tejto pamiatky. Ako sa Michalská veža menila v priebehu dejín? Kto určoval podobu aktuálnej rekonštrukcie a zabezpečoval dohľad nad ňou? Aké objavy sa tu podarilo zistiť v rámci najnovších výskumov? O tom všetkom bude hovoriť kurátor novej výstave Michalská veža: Po rekonštrukcii Michal Augustovič.

Kapacita je obmedzená, rezervujte si vstup cez GoOut.net: https://bit.ly/MVkomentovanáprehliadka.

Miesto stretnutia: pred Michalskou vežou

 

____

Upozorňujeme návštevníkov a návštevníčky, že v priebehu podujatia môže byť vyhotovený fotografický a/alebo video záznam za účelom propagácie podujatí a činnosti MMB.

 

Pozrite si tiež

#MuzeumMestaBratislavy
Facebook Instagram Youtube