Začiatok o 17.30
Faustova sieň
Stará radnica

Po roku 1919 v súvislosti s postavením Bratislavy ako politického, hospodárskeho a kultúrneho centra Slovenska došlo k výraznému prílevu obyvateľstva, ktorého výsledkom bola nutnosť akútneho riešenia bytovej otázky. Najpálčivejším problémom sa stalo bývanie najchudobnejšieho obyvateľstva, ktoré často žilo v žalostných podmienkach.

Kolónia v Trnávke. Bývanie pre najchudobnejších // kurátorská prednáška

V roku 1925 mestské zastupiteľstvo začalo s úpravou pozemkov na hone nazývanom Dornkappeln v dnešnej Trnávke. Nemajetné rodiny si tu na prenajatých parcelách mohli vystavať jednoduché obydlia úmerné ich majetkovým možnostiam. Začala vznikať kolónia chudobných, ktorá sa rozrástla v období hospodárskej krízy. Výstavbu organizovalo družstvo Svojpomoc, v roku 1931 tu stálo už asi 600 domov a búd postavených zo starých tehál či z iného vyradeného materiálu. Nízky hygienický štandard sa riešil stavbou verejných studní.

Súčasťou kurátorského výkladu, ktorým bude sprevádzať kurátorka MMB Marta Janovíčková, bude aj ukážka dobových fotografií zo zbierok MMB, ktoré zobrazujú život ľudí v tejto kolónii.

✹✹✹✹

Vstupenky v predaji v pokladnici Starej radnice alebo na GoOut.net: https://goout.net/sk/kolonia-v-trnavke-byvanie-pre-najchudobnejsich/szpwidv/.