01.07.2022 - 31.08.2022
JÚL + AUGUST
Múzeum mesta Bratislavy

+421 2 5910 0812
mmba@bratislava.sk

Počas leta sme si pre vás pripravili pestrý a zaujímavý program. Nech sa páči, zoznámte sa!

MMB // júl + august

Sobota        program pre rodiny s deťmi
2. 7. / 6. 8. 2022    10:00 – 19:00
RYTIERI NA DEVÍNE
Podujatie Rytieri na Devíne prináša bohatý program, ktorý návštevníkov a návštevníčky prenesie späť do minulosti. Najskôr to bude obdobie stredoveku (2. 7.), o mesiac neskôr zase zavítame do renesancie (6. 8.). Čakajú na vás ukážky historického šermu, dobové tance, rytiersky turnaj, ale aj sprievodné aktivity ako strelnica s lukmi, detské kútiky s hrami či remeselné stánky.
Podujatia pripravila šermiarska skupina Tostabur.
Vstupné: 10,00 € / zľavnené 5,00 € / rodinné 20,00 €.

 

Štvrtok        kurátorský výklad
7. 7. 2022    17.30        Múzeum Janka Jesenského
ŽIVOT JANKA A ANNY JESENSKÝCH V BRATISLAVE
Po dlhom čase verejnosti sprístupňujeme Múzeum Janka Jesenského. Manželia Jesenskí žili v nájomnej vile Jakuba Sonnenfelda, ktorú navrhol funkcionalistický architekt Friedrich Weinwurm. Ako sa Jesenským v Bratislave žilo a ako sa dostal byt do správy Múzea mesta Bratislavy, sa dozviete na kurátorskom výklade s kurátorom literárnej zbierky Danielom Hupkom pri pohári prosecca.
Vstup zdarma.
Kapacita obmedzená. Rezervácie na GoOut.net alebo na lucia.zlochova@bratislava.sk.

 

Utorok        rozhovor o knihe  
12. 7. 2022    17.30        Nádvorie Apponyiho paláca
HERALDICKÉ PAMIATKY NA PALUGYAYOVCOV
O významnom prešporskom podnikateľskom rode Palugyayovcov ste už určite počuli. Ich vína sa v druhej polovici 19. storočia radili medzi najlepšie vína sveta. Viete ale, ako vyzeral erb Palugyayovcov a na ktorých bratislavských stavbách by ste ho našli? Niektoré z predmetov, ktoré ho nesú, sú aj súčasťou zbierok Múzea mesta Bratislavy. Viac o heraldických pamiatkach, ktoré pripomínajú túto významnú rodinu, sa dozviete v rozhovore dvoch historičiek, autorky knihy Heraldické pamiatky na Palugyayovcov  (SNM, 2021) Jany Oršulovej a kurátorky Múzea mesta Bratislavy Eleny Kurincovej. Rozhovor moderuje Štefan Hrivňák z Archívu mesta Bratislavy.
Vstupné: 4,00 € / zľavnené 2,00 €, vstupenka na podujatie platí od 17.00 aj do Expozície vinohradníctva.
Vstupenky v predaji v pokladnici Starej radnice alebo na GoOut.net.

 

Piatok
15. 7. 2022    20.00        Múzeum hodín
HODINOVÝ SET / JIMMY PÉ
Zažili ste už večernú atmosféru na rohu Beblavého a Židovskej ulice? Pred Múzeom hodín zaznie počas piatkového večera špeciálny hodinový DJ set, ktorý pre vás pripraví producent a hudobník Jimmy Pé. V múzeu si pri tejto príležitosti budete môcť pozrieť expozíciu historických hodín, ktoré neboli len praktickými, ale aj hodnotnými umeleckými objektmi. 
Vstup do múzea zdarma.

 

Utorok        historický šerm
19. 7. / 26. 7. / 9. 8. / 23. 8. 2022    18:00 – 20:00 Nádvorie Starej radnice
ŠERMIARSKE UTORKY
Historický program je situovaný do prelomu 16. a 17. storočia. Čakajú na vás štylizované šermiarsko-divadelné vystúpenia, komentované ukážky dobového výcviku, historických európskych bojových umení aj interaktívne prezentácie dobového života, remesiel a zvykov. Chýbať nebudú ani sprievodné aktivity pre celú rodinu.
Vstup zdarma.
Podujatie pripravila šermiarska skupina Manu Forti.

 

Štvrtok        komentovaná prechádzka
21. 7. 2022    17.30        Stretnutie v Antickej Gerulate
HISTÓRIA RUSOVIEC
Rusovce sú bohaté na kultúrne dedičstvo z rôznych historických období. Okrem tých najznámejších, vyhlásených za národné kultúrne pamiatky, je tu možné na pomerne malom území nájsť aj viacero menej známych pamätihodností. Nie sú to len sakrálne objekty, ale aj viaceré obytné a ľudové domy. Počas prechádzky, ktorú povedie Zuzana Zvarová z Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave, sa s niektorými z nich lepšie zoznámime. Zaujímavé budú nielen pre obyvateľov Rusoviec.
Vstupné: 4,00 € / zľavnené 2,00 €
Kapacita obmedzená. Vstupenky v predpredaji v pokladnici Starej radnice alebo na GoOut.net

 

AUGUST 2022

 

Piatok – Nedeľa        plavba rímskej veslice
5. – 7. 8. 2022
PLAVBA RÍMSKEJ VESLICE DANUVINA ALACRIS
V dňoch 5. až 7. augusta 2022 sa na Dunaji v Bratislave uskutoční plavba autentickej repliky rímskej lode. Veslica Danuvina Alacris je postavená s použitím rímskych technologických postupov z dobových materiálov a po Dunaji sa bude plaviť z nemeckého Ingolstadtu až do Rumunska. V rámci Bratislavy sa zastaví aj pri Hrade Devín (5. 8.) či v Čunove (7. 8.), keď posádka navštívi Antickú Gerulatu v Rusovciach.
Podujatie pripravil Mestský ústav ochrany pamiatok v spolupráci s MMB a Katedrou architektúry STU v Bratislave.

 

Sobota        lektorský výklad
6. 8. 2022    17.00    Stará radnica, Expozícia dejín mesta
BYTOVÁ KULTÚRA. ZRKADLO SPOLOČENSKEJ IDENTITY
Dnes, ako aj v minulosti kladieme dôraz na to, aby sme sa ostatným ukázali v čo najlepšom svetle. Rovnako to bolo aj v 19. storočí, keď sa zariadenie domácností stalo odrazom majetkových pomerov, spoločenského statusu a osobného vkusu majiteľa. Udržovať prepych navonok nebolo jednoduché. Nahliadnime do vybavenia bratislavských domácností. Ako sa domácnosti prezentovali a udržovali si svoj spoločenský status? Ako sa stolovalo? Ako na tom bola osobná hygiena a zdravie?  
Vstupné: 3,00 € / zľavnené 1,50 €.
Kapacita obmedzená. Vstupenky v predaji v pokladnici Starej radnice alebo na GoOut.net.

 

Utorok        rozhovor o knihe
9. 8. 2022    17.30        Múzeum Janka Jesenského
O DEMOKRATOCH
Román Demokrati napísal Janko Jesenský na základe osobnej skúsenosti z pôsobenia v politike. Aj napriek tomu, že sám bol presvedčeným demokratom, ide o veľmi kritické dielo, plné irónie a sarkazmu. Ako bol román prijatý v čase jeho vydania? Kým sa autor inšpiroval pri jeho písaní? Čo všetko je v ňom aktuálne ešte aj dnes? Príďte to zistiť počas prezentácie najnovšieho vydania knihy Demokrati (vydavateľstvo Európa, 2021). S literárnou vedkyňou a odborníčkou na Jesenského tvorbu Marcelou Mikulovou sa bude rozprávať kurátor literárnych zbierok Múzea mesta Bratislavy Daniel Hupko.
Vstupné: 4,00 € / zľavnené 2,00 €.
Vstupenky v predpredaji v pokladnici Starej radnice alebo na GoOut.net.

 

Štvrtok        koncert
11. 8. 2022    20:00 Nádvorie Starej radnice
VIVA MUSICA! FESTIVAL / NIKOL BÓKOVÁ: PROMETHEUS
V rámci festivalu Viva Musica! v Bratislave po prvý raz vystúpi klaviristka, skladateľka a čerstvá držiteľka ocenenia Anděl Nikol Bóková. Hudobníčka v tvorbe čerpá zo svojho pôvodného klasického vzdelania, zároveň však originálne prepája prvky džezu, klasickej hudby, popu či minimalizmu. Koncertná premiéra jej albumu Prometheus sa uskutoční na Nádvorí Starej radnice.
Koncert pripravuje Viva Musica! agency. Informácie o vstupenkách nájdete na stránkach partnerov podujatia.

 

Streda        komentovaná prechádzka
17. 8. 2022    17.30    Stretnutie pred Grasalkovičovým palácom
BRATISLAVA POČAS VYPUKNUTIA SNP
Aj napriek počiatočnému nadšeniu slovenských vojakov v mestských kasárňach zostala Bratislava aj po vypuknutí SNP naďalej centrom slovenskej vlády stojacej pevne na nemeckej strane. Na prechádzke, ktorú povedie kurátor Múzea mesta Bratislavy Vladimír Krajčovič, si povieme o odzbrojení bratislavskej vojenskej posádky, o príchode nových nemeckých okupačných orgánov a prejdeme sa po miestach a budovách, kde sa usídlili. Objavíme aj lokality, kde by ste v roku 1944 našli protiletecké kryty, no dnes už vôbec nepripomínajú svoje pôvodné využitie. Súčasťou prechádzky budú aj historické fotografie z týchto miest.   
Vstupné: 4,00 € / zľavnené 2,00 €. 
Kapacita obmedzená. Vstupenky v predpredaji v pokladnici Starej radnice alebo na GoOut.net.

 

Piatok        koncert
19. 8. 2022    18:30     Hrad Devín
TRIBUTE TO FREEDOM – POCTA SLOBODE
Podujatie TRIBUTE TO FREEDOM - Pocta slobode je už od roku 2009 neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho a spoločenského diania v Bratislave. V rámci 13. ročníka sa predstavia výrazné umelkyne slovenskej a českej hudobnej scény so svojimi skupinami: Jana Kirschner, Lenka Filipová, Aneta Langerová a ukrajinská speváčka Mila Medvedovskaya. 
Koncert pripravuje Abby art s.r.o. Informácie o vstupenkách nájdete na stránkach partnerov podujatia.

 

Piatok        DJ set
19. 8. 2022    20.00        Múzeum hodín, Dom U Dobrého pastiera
HODINOVÝ SET / BLAME YOUR GENES
Pred Múzeom hodín zaznie počas piatkového večera špeciálny hodinový DJ set, ktorý pre vás pripraví spevák a hudobník Lukáš Zdurienčík alias Blame Your Genes. V múzeu si pri tejto príležitosti budete môcť pozrieť expozíciu historických hodín, ktoré neboli len praktickými, ale aj hodnotnými umeleckými objektmi.
Vstup do múzea zdarma.

 

ANTICKÁ GERULATA
Navštívte pravidelné lektorské výklady areálu Antickej Gerulaty v Rusovciach a novej expozície Gerulata na hraniciach Rímskej ríše, ktoré sa uskutočnia každú sobotu a nedeľu, vždy o 11.00 a 15.00.

 

HRAD DEVÍN
Navštívte pravidelné lektorské výklady areálu Hradu Devín, ktoré sa konajú (v rámci otváracích hodín) denne o 10.30, 12.00, 14.00 a 16.30.

 

VÝSTAVY

 

JESENSKÝ / WEINWURM: OBSAHY A FORMY // DOČASNÁ INŠTALÁCIA
Štvrtok     / Piatok    15.00 – 18.00
Od 7. 7. do 26. 8. 2022        Múzeum Janka Jesenského
Dočasná inštalácia predstavuje jednu z tradičných expozícií Múzea mesta Bratislavy z nového uhla pohľadu. Ide o miesto posledného bratislavského bydliska Janka Jesenského, ktoré bolo ako múzejná expozícia otvorené v rokoch 1950 – 2015. Postupné opätovné sprístupňovanie objektu verejnosti nazerá na byt novým spôsobom – prezentuje ho ako súčasť vily, ktorá je dielom architekta Friedricha Weinwurma, a zároveň ako autentický doklad bývania vyššej strednej triedy v medzivojnovom období, do ktorej Janko Jesenský ako vysoký štátny úradník, ale i známy spisovateľ a intelektuál patril.
Kurátorská koncepcia: PhDr. Daniel Hupko, PhD.

 

Z DEPOZITÁRA // dočasná inštalácia                      Stará radnica
Kurátor: PhDr. Daniel Hupko PhD.
V rámci projektu Z depozitára pokračujeme v ukrajinskej tematike. V Múzeu mesta Bratislavy nachádzame dva predmety pôvodom z dnešného územia Ukrajiny, ktoré sú spojené s osobou spisovateľa Janka Jesenského – hlinenú vázu a denník z obdobia ruského zajatia v Charkove (ten je v dôsledku svetlocitlivosti materiálu zastúpený len v textovej podobe). Váza bola súčasťou zariadenia bratislavského bytu Janka Jesenského a denník tvorí súčasť jeho osobnej pozostalosti. Pozrieť si ju môžete od 15. júna do 15. augusta.

 

GERULATA NA HRANICIACH RÍMSKEJ RÍŠE
od 29. 4. 2022                  Antická Gerulata, Rusovce
Kurátorská koncepcia: PhDr. Jaroslava Schmidtová, Mgr. Ľudovít Mathédesz
Expozícia predstavuje vývoj rímskeho vojenského kastelu Gerulata na území dnešnej mestskej časti Bratislava-Rusovce v priebehu prvých štyroch storočí. Okrem pracovných dní vojakov približuje aj sociálne zloženie a činnosť obyvateľov a obyvateliek civilnej osady i vzdialenejšieho zázemia. Hranice Rímskej ríše – Dunajský Limes, západná časť sú zapísané v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

 

DLHÁ CESTA K SAMOSTATNOSTI. DEJINY UKRAJINY V 20. STOROČÍ
23. 6. – 22. 7. 2022            Primaciálne námestie
V spolupráci s českým Ústavom pre štúdium totalitných režimov prinášame na Slovensko exteriérovú panelovú výstavu Dlhá cesta k samostatnosti. Dejiny Ukrajiny v 20. storočí. Výstava predstaví geopolitické a mocenské okolnosti vzniku ukrajinskej štátnosti v 20. storočí a prevedie návštevníkov dôležitými míľnikmi ukrajinských dejín až po súčasnosť. Na dvadsiatich paneloch budú prezentované významné udalosti spojené s ideálmi a bojmi za vytvorenie a udržanie samostatného ukrajinského štátu. Autorom výstavy je historik David Svoboda, odbornými spolupracovníkmi sú Anna Chlebina a Jaroslav Fajzulin.

 

HISTÓRIA NIE JE OTRAVA. HOVORIA DUNAJ I MORAVA
Od 25. 4. 2019                 Hrad Devín
Autorky výstavy: Katarína Harmadyová, Zuzana Masárová, Alexandra Číková a Jitka Koňakovská
Výstava predstavuje významné momenty Hradu Devín od praveku až po novovek. Spoznajte 7 000-ročnú históriu tejto výnimočnej lokality a osobnosti, ktoré formovali jej charakter.
 

 

Pozrite si tiež

Prevziať
PROGRAM / júl + august
PDF
#MuzeumMestaBratislavy
Facebook Instagram Youtube