Apponyiho palác

Expozícia vinohradníctva
Radničná 3, Bratislava
+421 2 5910 0856, mmba@bratislava.sk

Apponyiho palác

Expozícia vinohradníctva
Radničná 3, Bratislava
+421 2 5910 0856, mmba@bratislava.sk

Jedinečný rokokový palác v historickom centre mesta

Rokokový palác ukrýva zachované vzácne architektonické prvky interiéru na prvom a druhom poschodí. Postavil ho gróf Juraj Apponyi v roku 1761 – 1762.

Palác je pomenovaný podľa majiteľa Juraja Apponyiho. Pôvodne staršia baroková budova prešla jeho zásluhou v rokoch 1761-1762 zásadnou prestavbou, ktorá dala objektu jeho dnešnú podobu so zachovanou pôvodnou výzdobou interiérov.  

Budovu v roku 1867 odkúpilo mesto pre potreby magistrátu a do kartuše nad bránou dalo doplniť mestský znak. Už na pláne objektu z roku 1904 sú miestnosti na prízemí označené ako priestory Mestského múzea. V roku 1926 tu múzeum sprístupnilo expozíciu v reprezentačných sálach na prvom poschodí, v roku 1930 obrazáreň na druhom poschodí a v nasledujúcom roku na prízemí otvorilo Bratislavské vinárske múzeum. V ďalších desaťročiach sa prvé poschodie prepojené so Starou radnicou využívalo na expozičné účely. Na druhom poschodí boli najskôr pracovne, neskôr depozitár a sídlila tu Regionálna knižnica.

V rokoch 2004 -2008 sa uskutočnila rozsiahla rekonštrukcia paláca a po jej ukončení tu múzeum zriadilo expozície historických interiérov a  vinohradníctva, v podkroví študijný depozitár keramiky, porcelánu a skla. Palác sa stal samostatným objektom bez komunikačného spojenia so Starou radnicou.

Aktuality Oznamy

Apponyiho palác je otvorený!

Milé návštevníčky a milí návštevníci Múzea mesta Bratislavy, Apponyiho palác je od 23. 9. 2022 opäť otvorený. Po krátkej prestávke z dôvodu príprav novej výstavy, Vás radi v priestoroch Apponyiho paláca privítame na novej výstave Ľudia a mesto. Dejiny Bratislavy.
Leták na stiahnutie
Leták na stiahnutie
Zbierkové predmety
Prídite sa pozrieť na naše zbierky
Apponyiho palác
Galéria
Apponyiho palác, polovica 20. storočia Pohľad do expozície Múzea historických interiérov, Apponyiho palác Pohľad do expozície Múzea historických interiérov, Apponyiho palác Pohľad do expozície Múzea historických interiérov, Apponyiho palác
Zobraziť galériu
Publikácie
Publikácia na stiahnutie
#MuzeumMestaBratislavy

Partneri

Rozhlas a televízia Slovenska - RTVS.sk Rádio Devín Rádio FM CITYLIFE | Čo sa deje v Bratislave a okolí in.ba - informačný magazín Bratislavy Bratislavské kultúrne a informačné stredisko - BKIS.sk Bratislavskykraj.sk - Informačný portál Bratislavského samosprávneho kraja
Fond na podporu umenia Múzeum mesta Bratislavy | Bratislava – Staré Mesto | GoOut Historická revue