Múzeum Janka Jesenského

 
Somolického 2, Bratislava
mmba@bratislava.sk

Múzeum Janka Jesenského

 
Somolického 2, Bratislava
mmba@bratislava.sk

JESENSKÝ / WEINWURM: OBSAHY A FORMY // DOČASNÁ INŠTALÁCIA

Opäť otvárame Múzeum Janka Jesenského. Objavte nenápadnú vilu od Fridricha Weinwurma!

Múzeum Janka Jesenského sídli v nájomnej vile, ktorú dal v roku 1924 postaviť Jakub Sonnenfeld. Je považovaná za prvú realizáciu architekta Fridricha Weinwurma, ktorá zosobňuje princípy jeho tvorby – účelné vnútorné usporiadanie založené na pravouhlej schéme ústiace do priestrannej terasy a premietnuté do kompaktnej budovy s prostými fasádami bez ozdôb. Byt na prvom poschodí vily obývali od 30. rokoch 20. storočia manželia Janko a Anna Jesenskí. Po spisovateľovej smrti v ich byte vzniklo prvé literárne múzeum na Slovensku.

Unikátnu možnosť prehliadnuť si jeho priestory budete mať počas júla a augusta, vždy štvrtok a piatok od 15.00 do 18.00. Súčasťou bytu bude je aj dočasná inštalácia Jesenský / Weinwurm: obsahy a formy, ktorá predstaví jednu z tradičných expozícií MMB z nového uhla pohľadu. Postupné opätovné sprístupňovanie objektu verejnosti nazerá na byt novým spôsobom – prezentuje ho ako súčasť vily, ktorá je dielom architekta Friedricha Weinwurma, a zároveň ako autentický doklad bývania vyššej strednej triedy v medzivojnovom období, do ktorej Janko Jesenský ako vysoký štátny úradník, ale i známy spisovateľ a intelektuál patril.

Kurátorská koncepcia: PhDr. Daniel Hupko, PhD.

-------

Vila  Jakuba Sonnenfelda

Nájomná vila, ktorú v roku 1924 nechal postaviť Jakub Sonnenfeld je považovaná za prvú realizáciu architekta Fridricha Weinwurma, ktorá zosobňuje princípy jeho tvorby – účelné vnútorné usporiadanie založené na pravouhlej schéme ústiace do priestrannej terasy a premietnuté do kompaktnej budovy s prostými fasádami bez ozdôb. Byt na prvom poschodí vily obývali manželia Janko a Anna Jesenskí. Po smrti Janka Jesenského, významného slovenského spisovateľa, v ich byte vzniklo prvé literárne múzeum na Slovensku.

Júl – August 2023

Pondelok zatvorené  
Utorok zatvorené  
Streda zatvorené  
Štvrtok 15.00 – 18.00  
Piatok 15.00 – 18.00  
Sobota zatvorené  
Nedeľa zatvorené  
 
Nový rok zatvorené  
Veľký piatok a Biela sobota zatvorené  
Veľkonočná nedeľa zatvorené  
Veľkonočný pondelok zatvorené  
Sviatok všetkých svätých zatvorené  
Štedrý večer zatvorené  
Prvý sviatok vianočný zatvorené  
Silvester zatvorené  
Milé návštevníčky a milí návštevníci, vstup do múzea je ZDARMA.

 

Aktuality Oznamy

Zbierkové predmety
Prídite sa pozrieť na naše zbierky
Múzeum Janka Jesenského
Videá
Galéria
Dom na Smolenického ulici, sídlo Múzea Dom na Smolenického ulici, sídlo Múzea Expozícia Múzea Janka Jesenského, 60. roky 20. storočia Expozícia Múzea Janka Jesenského, 60. roky 20. storočia
Zobraziť galériu
Publikácie
Publikácia na stiahnutie
#MuzeumMestaBratislavy

Partneri

Rozhlas a televízia Slovenska - RTVS.sk Rádio Devín Rádio FM CITYLIFE | Čo sa deje v Bratislave a okolí in.ba - informačný magazín Bratislavy Bratislavské kultúrne a informačné stredisko - BKIS.sk Bratislavskykraj.sk - Informačný portál Bratislavského samosprávneho kraja
Fond na podporu umenia Múzeum mesta Bratislavy | Bratislava – Staré Mesto | GoOut Historická revue