Zbierka kultúry všedného dňa

 
 

Kultúra všedného dňa

Skupinu zbierky pod názvom kultúra všedného dňa tvoria predmety dokumentujúce každodenný život ľudí v súkromnom prostredí ich domova.

Pod pojmom kultúra všedného dňa sa ukrývajú predmety dokumentujúce každodenný život ľudí v súkromnom prostredí ich domova.  So systematickou dokumentáciou tejto oblasti sa začalo až v 70. rokoch 20. storočia a približne v priebehu 15 rokov vznikla rozsiahla zbierka, vtedy ešte orientovaná na obdobie od roku 1850 do roku 1940. V posledných troch desaťročiach sa okruh akvizičnej činnosti rozšíril aj na staršie obdobie so záberom až do súčasnosti s dôrazom na predmety pochádzajúce z bratislavských domácností, respektíve predmety bratislavskej proveniencie. Okrem samotnej dokumentácie širokej škály predmetov tvoriacich súčasť domácností zbierka poskytuje možnosť sledovať dobové dizajnérske stvárnenie predmetov úžitkového umenia i produktov bežnej sériovej výroby. Po technickej stránke môžeme sledovať ich premenu v rámci modernizácie domácností.
Zbierka obsahuje široké spektrum rozmanitých artefaktov z rôznych materiálov, ktoré môžeme rozdeliť na niekoľko skupín zhruba vystihujúcich základné okruhy prevádzky domácnosti i predmetov týkajúcich sa osobného života členov rodiny.

Súprava nádob na potraviny, 1910 – 1920
Súprava nádob na potraviny, 1910 – 1920
Kalamár, 1880 – 1900
Kalamár, 1880 – 1900
Fajčiarska súprava s maľovanou výzdobou, 1890 – 1910
Fajčiarska súprava s maľovanou výzdobou, 1890 – 1910

Podstatu skupiny pod názvom príprava jedla tvorí rozsiahla paleta kuchynských nádob ako sú hrnce, nádoby na uchovávanie potravín, rôzne pomôcky používané pri príprave jedla, napr. mlynčeky, šľahače, strúhadlá, kávovary, samovary, zaváracie poháre, kuchynské váhy, sporáky či ľadničky. Skupina pod názvom stolovanie obsahuje jedálenské súpravy, príbory, šálky, podnosy rôznych tvarov, servisy na podávanie čaju či kávy a rôzne drobnosti tvoriace súčasť dobovej kultúry stolovania.
V rámci skupiny pod názvom hygiena sa nachádzajú toaletné predmety osobného charakteru ako napr. súpravy na úpravu nechtov, predmety na holenie, flakóny a pudrenky, súpravy na česanie, cestovné toaletné súpravy či masážne prístroje. Zastúpenie tu majú aj umývacie súpravy, vane, bidety a prenosné toalety. Ďalej sú to predmety na udržiavanie bielizne ako pračky, mangle, žehličky. V rámci okruhu záujmov a osobných predmetov môžeme spomenúť pomôcky na šitie a ručné práce, písacie potreby, fajky a fajčiarskej potreby či okuliare. Z doplnkov interiéru môžeme spomenúť napríklad zrkadlá, lampy, svietniky, rôzne stojany či vešiaky a začala sa formovať aj kolekcia vianočných ozdôb.
Z hľadiska rozmanitosti obsahu, kvality podstatnej časti artefaktov i rozsahu (vyše 5 000 predmetov) môžeme zbierku kultúry všedného dňa zaradiť medzi najvýznamnejšie fondy podobného zamerania na Slovensku. 

Galéria
Zobraziť galériu
#MuzeumMestaBratislavy