

Príbeh mesta netvoria len elity. Jeho podobu formovali aj remeselníci, umelci, úradníci a reprezentanti mnohých profesií, ktorí sa podieľali na jeho každodennom fungovaní.
Príbeh mesta netvoria len elity. Jeho podobu formovali aj remeselníci, umelci, úradníci a reprezentanti mnohých profesií, ktorí sa podieľali na jeho každodennom fungovaní. V závislosti od obdobia viac muži ako ženy, niektorí s jasnou víziou, iní ako „radoví“ aktéri.
Hoci by zbierkový fond mal byť zrkadlom, nie je to tak. Aj múzea sú ovplyvňované meniacimi sa režimami, atmosférou v spoločnosti, politickými „objednávkami“, ale i preferenciami vlastných zamestnancov formujúcich zbierkový fond.
Séria inštalácií s názvom Aj ja som Bratislavčan*ka je našou retrospektívou – s cieľom predstaviť príbehy „obyčajných“ ľudí z našich zbierok a ukázať, že múzea v pamäti mesta fixujú i ľudské príbehy, stačí si to len uvedomiť.
Aké príbehy by ste v múzeu chceli vidieť vy?
Vojtech Czubín / mestský hodinár
trvanie inštalácie: 14.4.2025 - 15.6.2025
Presné určovanie času bolo pre chod mesta veľmi dôležité. Málokto si však pri pohľade na vežové hodiny uvedomoval význam ľudí, ktorí sa starali o ich bezchybné fungovanie. Od roku 1922 pôsobil ako mestský hodinár Vojtech Czubín.
K jeho úlohám patrila starostlivosť o viacero vežových hodín na území Bratislavy vrátane Starej radnice a Michalskej veže. Počas jeho dlhoročnej služby ho však postihlo veľké nešťastie. Pri bežnej oprave hodín sa zranil a pre silnú otravu krvi následne prišiel o pravú ruku.
Ani to však nezlomilo jeho nadšenie pre hodinárske remeslo a v práci mestského hodinára pokračoval ďalších 17 rokov. Kto je pre vás Vojtech Czubín súčasnosti? Čiu prácu si v meste často nevšímame, no bez nej by nefungovalo?
Kurátorstvo projektu: Daniel Hupko a Linda Mendelová
Výskum a text: Vladimír Krajčovič