01.10.2023 - 31.12.2023
Apponyiho palác

eva.takacsova@mmb.sk

Projekt VyNIKAjú predstavuje intervenciu do vstupného priestoru Apponyiho paláca. Nika, teda výklenok v stene, bola už od starovekého Ríma určená na prezentáciu. V našej muzeálnej nike v pravidelnej periodicite predstavíme rôzne typy zbierkových predmetov, ktoré vybraným kurátorským prístupom (ne)reagujú na jej architektonický rámec alebo kontext samotného mestského paláca. To, či predmety naozaj vyNIKAjú, dávame priestor zhodnotiť samotnému*nej návštevníkovi*čke.

1. 3. – 31. 5. 2024

Ukryté pod šatami 

Od začiatku 50. rokov 20. storočia sa dámska spodná bielizeň postupne stávala samostatným módnym odevným prvkom. Došlo k radikálnej zmene materiálov a začali sa používať textílie pletené zo syntetických vlákien ako viskóza či polyamid. Okrem klasických kombiné a spodničiek sa začalo aj so sériovou výrobou nohavičiek.Pre spodnú bielizeň 60. rokov sú charakteristické pastelové odtiene rôznych farieb a výzdoba čipkami či vyšívanými volánikmi z nylonu. Záujem žien o modernú bielizeň v Československu sa svojou výrobou snažili pokrývať textilné podniky Tosta Aš, Jitex Písek a najmä Trikota Vrbové. Ich produkcia vychádzala z dobových módnych trendov.

Kurátorská koncepcia: Mgr. Marta Janovíčková

 

1. 10. – 31. 12. 2023

Porcelán zo zariadení spoločného stravovania 

V období socializmu bolo preferované spoločné stravovanie na úkor stravovania doma. Slúžili na to podniky spoločného stravovania – školské a závodné jedálne, menzy v študentských domovoch, ale aj reštauračné zariadenia, lahôdky, bufety a mliečne bary vo verejnom priestore. Spotrebné družstvo Jednota a podniky Zdroj a RAJ (Reštaurácie a jedálne) sa podieľali na prevádzkovaní gastronomických zariadení od 60. rokov 20. storočia. Kultúru stravovania a stolovania zvýrazňovali aj používaním kvalitného porcelánu československej výroby a pre obdobie socializmu netradične aj s využitím firemnej značky (loga). Napriek tomu, že sa tento stolový riad vyrábal v obrovských sériách, išlo predsa len o úžitkový porcelán a jeho získanie do zbierok si vyžaduje mnoho úsilia – je to skôr výnimka ako pravidlo. 

Kurátorská koncepcia: PhDr. Elena Kurincová

 

1. 7. – 30. 9. 2023

Richtárske kreslo

Prvým prezentovaným predmetom je barokové kreslo z prvej polovice 18. storočia, ktoré patrilo – podľa zatiaľ neoverenej informácie – prešporskému richtárovi. O tom, že vystavené kreslo bolo určené pre významnú osobnosť, svedčí nielen jeho podoba, ale aj skutočnosť, že ešte v období jeho vzniku kreslá neboli bežnou súčasťou ani meštianskych interiérov. Či kreslo naozaj slúžilo prešporskému richtárovi, sa už asi nedozvieme, ide však o výnimočnú ukážku luxusného barokového sedacieho nábytku.   

Kurátorská koncecpia: Mgr. Marta Janovíčková 

 

Pozrite si tiež

#MuzeumMestaBratislavy
Facebook Instagram Youtube