01.11.2023 - 31.12.2023

✹ 8. 11.  ✹  16.00 ✹ prednáška + workshop   ✹ Faustova sieň, Stará radnica     

OD PRAXE K TEÓRII ALEBO OD TEÓRIE K PRAXI. SÚČASNÉ ETICKY PODMIENENÉ VÝCHODISKÁ A PRINCÍPY VÝSKUMU VÝTVARNÉHO UMENIA   

Prednáška historičky umenia Jany Švantnerovej sa uskutoční v rámci prednáškového cyklu k 100. výročiu vyučovania dejín výtvarného umenia na Univerzite Komenského, počas ktorého jej absolventi a absolventky prezentujú výsledky svojho odborného výskumu. Prednášajúca v súčasnosti pracuje ako kurátorka zbierok úžitkového umenia, dizajnu a architektúry v Slovenskej národnej galérii a zároveň ako kurátorka provenienčného výskumu v Múzeu mesta Bratislavy.    

Vstup zdarma.   

 

✹ 10. – 11. 11. ✹ mestský festival     

FESTIVAL MLADÉHO VÍNA   

Múzeum mesta Bratislavy sa aj tento rok zapojí do mestského Festivalu mladého vína. Na čo sa u nás môžete tešiť počas týchto dvoch dní?    

 

✹ 10. 11. ✹ 18.00 – 22.00 ✹ DJ set  ✹ Nádvorie Apponyiho paláca 

DJ BRUNOVSKÝ    

 DJ Brunovský Vás počas piatkového večera zabaví svojim setom, v ktorom spája oldies s funky rytmami. Jeho tvorba je určená, aby oslovila všetky vekové skupiny – od tých, ktorí si oldies zažili na vlastnej koži po tých najmenších. Hudbe sa venuje aj mimo DJingu – hrá na gitaru v bratislavskej skupine Haďaci. 

 

  ✹ 11. 11. ✹ 15.00  ✹ komentovaná prehliadka ✹ Expozícia vinohradníctva, Apponyiho palác                      

AKO VÍNO MENILO BRATISLAVU

Čo vieme o počiatkoch pestovania viniča na území terajšej Bratislavy? Ako tu fungovalo vinohradnícke právo? Kde bola najstaršia vinárska škola v Uhorsku? Čo vinohradníctvu spôsobila pandémia fyloxéry? Ktoré boli najvýznamnejšie firmy na výrobu vína? Aké druhy vína sa u nás pili, kam všade sa vyvážalo a kde sa pilo bratislavské víno? Ak vás zaujímajú odpovede na tieto, ale aj ďalšie otázky súvisiace s vinárstvom, príďte na komentovanú prehliadku Expozície vinohradníctva s archivárom Štefanom Hrivňákom z Archívu mesta Bratislavy.  

Stretnutie pred vchodom do Expozície vinohradníctva.   

Kapacita je obmedzená na 25 ľudí.   

Partnerom podujatia je BKIS.    

  ---

Vstupné: 4,00 € / zľavnené 2,00 €.  

Vstupenky v predaji v pokladnici Starej radnice, v Lekárni U Červeného raka alebo na GoOut.net: https://goout.net/sk/ako-vino-menilo-bratislavu/szoabrw/.       

  

✹ 11. 11. ✹ 18.00 – 22.00 ✹ DJ set  ✹ Nádvorie Apponyiho paláca  

DJ KINET    

Rado Tomek aka DJ Kinet – cez deň ekonomický novinár, večer DJ a spolumajiteľ bratislavského Nu Spirit Clubu a Baru. Jeho hudobný vkus formovali Die Grossen Zehn v rakúskej televízii a Hitpanorama na O3. Kinet má rád DJov, ktorí vedia zahrať zdravo eklektický set a predviesť svoje znalosti hudby, starej aj novej. Na Festivale mladého vína sa predstaví svojím živým a kvalitným setom.  

Hlavným organizátorom podujatia je BKIS.    

Vstup zdarma.   

   

✹ 11. 11. ✹ 15.00 ✹ rodinný program  ✹ Michalská veža   

OCHRÁŇ SVOJE MESTO      

Čo je to Michalská veža a ako mestu Bratislava pomáhala? Kto je sv. Archanjel Michal? Michalská veža bola jednou zo vstupných brán do mesta. Príďte na rodinný workshop, kde odhalíme, na čo mestá potrebovali hradby, ako sa stavali a ako fungovali. Vysvetlíme si, čo bolo úlohou Michalskej veže, a následne si vlastné mesto v hradbách postavíme.   

Program je vhodný pre rodiny s deťmi vo veku 6 – 10 rokov.   

Kapacita obmedzená, v prípade rezervácie alebo akýchkoľvek otázok nás kontaktujte emailom na zuzana.zahradnickova@mmb.sk.   

  ---- 

Vstupné: 6,00 €/rodina. Vstupenky len v predpredaji na GoOut.net: https://goout.net/sk/ochran-svoje-mesto/szdkcrw/ 

Z kapacitných dôvodov nebude možné vstupenky kúpiť na mieste tesne pred začatím podujatia.      

   

✹ 15. 11. ✹ 17.30 ✹ kurátorská prednáška ✹ Dom U dobrého pastiera, Expozícia hodín     

HODINÁRSKE UMENIE MAJSTRA JACOBA GULDANA    

V Bratislave v 18. storočí pôsobilo niekoľko významných hodinárskych majstrov. K najznámejším z nich patrí Jacob Guldan. S jeho signatúrou sa zachovalo viacero kvalitných hodín rôzneho druhu, ktoré svedčia o majstrovej zručnosti. Ak sa chcete o tomto pozoruhodnom hodinárovi dozvedieť viac, príďte na komentovanú prehliadku kurátorky MMB Zuzany Francovej do Domu U Dobrého pastiera. Priamo v expozícii si ukážeme rôzne typy hodín, ktoré Jacob Guldan vytvoril a ktoré patria k skvostom múzejnej zbierky.   

----

Vstupné: 4,00 € / zľavnené 2,00 €.  

Vstupenky v predaji v pokladnici Starej radnice alebo na GoOut.net: https://goout.net/sk/hodinarske-umenie-majstra-jacoba-guldana/szmkcrw/.     

Vstupenky v predaji v pokladnici Starej radnice, v Lekárni U Červeného raka alebo na GoOut.net.    

✹ 24. 11. – 30. 12. ✹ piatok – nedeľa od 10.00 – 20.00 ✹ utorok – štvrtok od 10.00 – 18.00 ✹ Stará radnica   

POHĽAD NA VIANOČNÚ BRATISLAVU   

Príďte si užiť predvianočný darček od Múzea mesta Bratislavy. Aj počas tejto zimy vám ponúkame dlhšie výhľady z veže Starej radnice nielen na fotogenickú atmosféru vianočných trhov na Hlavnom námestí, ale aj na celé mesto až do 20:00.  

✹ Od piatka do nedele je posledný vstup do veže je o 19.30.    

✹ Počas utorkov až štvrtkov zostávajú otváracie hodiny nezmenené od 10.00 do 18.00. Posledný vstup do múzea je o 17.30.   

----  

Vstupné 4,00 €.   

Kapacita je obmedzená.  

Vstupenky v predaji v pokladnici Starej radnice alebo na GoOut.net: https://goout.net/sk/pohlad-na-vianocnu-bratislavu/szuycsw/. 

 

✹ 26. 11. ✹ 15.00 – 18.00  ✹ Hrad Devín

STRETNIME SA NA HRADE 

Lampiónový sprievod a komentovaná prechádzka s vedúcim hradu sa nekonali v pôvodne plánovanom termíne z dôvodu nepriaznivého počasia. Komunitný deň na hrade Devín si preto vyhradíme už v nedeľu 26. 11.. Vítaní sú nielen obyvatelia a obyvateľky mestskej časti Devín, ale aj všetci, ktorí si chcú vychutnať jesennú atmosféru hradu.

 

15.00  ✹ komentovaná prechádzka  

ZA HRADBAMI DEVÍNA II    

Zaujíma vás, čo všetko sa na hrade Devín zmenilo v priebehu tohto roka? Ako sa o hrad staráme? Aké máme plány na zimu a ďalšiu sezónu? Príďte na komentovanú prechádzku s vedúcim hradu Devín Milanom Zálešákom a spoznájte zákulisie správy hradného areálu. Na zahriatie vám pripravím teplý nápoj.

Tento deň bude aj o komunite, takže sa k nám neváhajte pridať aj počas lampiónového sprievodu, ktorý bude nasledovať po komentovanej prechádzke. 

 ----

Vstupné: 5,00 € 

Vstupenky v predaji v pokladnici Hradu Devín alebo na GoOut.net.        

Vstupenky v predaji v pokladnici Hradu Devín, v pokladnici Starej radnice alebo na GoOut.net: https://goout.net/sk/za-hradbami-devina/szikcrw/.    

 

16.30  ✹ zážitkové podujatie 

LAMPIÓNOVÝ SPRIEVOD NA HRADE DEVÍN   

Lampiónový sprievod je jedinečnou večernou udalosťou na hrade Devín. Prineste si svoje lampióny a pomôžte rozžiariť toto historické miesto. 

Brány hradu Devín sa pre účastníkov a účastníčky sprievodu otvoria už od 16.00.

---- 

Vstupné:    

✹ Bez lampiónu: základné 3,00 € / zľavnené 2,00 €    

✹ Zdarma: pre skupinu v zložení 1 dospelý + 1 dieťa + 1 lampión / pre návštevníkov a návštevníčky so vstupenkou z podujatia Za hradbami Devína II  

Vstupenky v predaji v pokladnici Hradu Devín.   

 

DECEMBER   

 

 ✹ 2. 12. ✹ 15.00 ✹ rodinný program ✹  Michalská veža   

OCHRÁŇ SVOJE MESTO          

Čo je to Michalská veža a ako mestu Bratislava pomáhala? Kto je sv. Archanjel Michal? Michalská veža bola jednou zo vstupných brán do mesta. Príďte na rodinný workshop, kde odhalíme, na čo mestá potrebovali hradby, ako sa stavali a ako fungovali. Vysvetlíme si, čo bolo úlohou Michalskej veže, a následne si vlastné mesto v hradbách postavíme.   

Program je vhodný pre rodiny s deťmi vo veku 6 – 10 rokov.       

Kapacita obmedzená, v prípade rezervácie alebo akýchkoľvek otázok nás kontaktujte emailom na zuzana.zahradnickova@mmb.sk.   

----

Vstupné: 6,00 €/rodina.

Vstupenky v predpredaji len na GoOut.net: https://goout.net/sk/ochran-svoje-mesto/szfkcrw/.

Z kapacitných dôvodov nebude možné vstupenky kúpiť na mieste tesne pred začatím podujatia.      

 

✹ 6. 12. ✹ 10.00  ✹  vedecký seminár  ✹  Faustova sieň, Stará radnica                 

OBNOVA MICHALSKEJ VEŽE     

Pozývame Vás na vedecký seminár venovaný pamiatkovej obnove Michalskej veže v rokoch 2021 až 2022. Generálna rekonštrukcia Michalskej veže začala 19. júla 2021. Pamiatková obnova bola ukončená v decembri 2022 a po odstránení nedorobkov bola stavba definitívne skolaudovaná v júni tohto roka. Rekonštrukcia bola príležitosťou pre odbornú reflexiu v oblasti architektúry, histórie, archivistiky, či pamiatkovej starostlivosti. 

Partnerom podujatia je Pamiatkový úrad Slovenskej republiky.  

----

Vstup zdarma.  

 

✹ 8. 12. ✹ 17.30 ✹ prednáška ✹ Stará radnica 

PREMENY KLÍMY V BRATISLAVE. OD MALEJ DOBY ĽADOVEJ K TEPLÝM ZIMÁM BEZ SNEHU

V dôsledku zmeny klímy sa mení aj charakter zím. Môžeme to pozorovať aj na území nášho hlavného mesta. Oproti minulosti sú zimy oveľa miernejšie, silné mrazy takmer úplne vymizli a aj snehu býva omnoho menej. V mestskej časti sa snehová pokrývka v zime zväčša rýchlo roztopí. V minulosti sme však zažili situácie, kedy snehové kalamity ochromili život v celom meste, alebo vplyvom veľmi silných a dlhotrvajúcich mrazov zamrzol Dunaj. Takého situácie mohli Bratislavčania zažiť ešte v druhej polovici minulého storočia. Navyše, rôzne historické dokumenty a rané meteorologické pozorovania dokazujú, že v minulých storočiach, najmä v období tzv. malej ľadovej doby, sa na území dnešnej Bratislavy vyskytovali ešte tuhšie zimy. O tom, či zostanú tuhé zimy len v spomienkach starších Bratislavčanov alebo súčasťou historických dokumentov sa porozprávame s klimatológom a literárnym teoretikom Pavlom Matejovičom.  

----

Vstupné: 4,00 € / zľavnené 2,00 € 

Vstupenky čoskoro v predaji na GoOut.net.

 

✹ 9. 12. ✹ 14.00 ✹ Expozícia dejín mesta, Stará radnica     

MAKRO: OD RICHTÁRA PO PRIMÁTORA    

Aby mesto fungovalo, musí ho niekto riadiť. Tak to bolo aj v prípade mesta Bratislavy. O tom, kto má stáť na čele mesta a starať sa oň, hovorí privilégium Ondreja III. z roku 1291. Tento dokument položil základ mestskej samosprávy a určil jej pravidlá. Na komentovanej prehliadke v expozícii dejín mesta sa pozrieme do autentických priestorov, ktoré kedysi mestská rada používala. Budeme hovoriť o richtároch, o tom, ako sa riešili spory medzi obyvateľstvom, o práci mestských radných a iných zamestnancoch, ale aj o tom, ako prebiehali voľby.  

Podujatie je súčasťou nového formátu podujatí pod názvami MAKRO a MIKRO, skrz ktoré budete môcť spoznávať expozície a objekty MMB. Komentované prehliadky a výklady sú vedené zaškolenými lektormi a lektorkami MMB.    

----

Vstupné: 3,00 € / zľavnené 1,50 €      

Vstupenky v predaji v pokladniciach Starej radnice, v Lekárni U Červeného raka alebo na GoOut.net: https://goout.net/sk/makro-od-richtara-po-primatora/sznkcrw/.         

 

 ✹ 12. 12. ✹ 18.00 ✹ Stará radnica, Apponyiho palác

OTVORENIE VÝSTAVY BA 60 – 69. ŠESŤDESIATE V BRATISLAVE   

Príďte s nami otvoriť výstavu BA 60 – 69. Šesťdesiate v Bratislave, ktorej cieľom je priblížiť desať legendárnych rokov v dejinách mesta prostredníctvom dobových artefaktov a fotografií. Život v Bratislave formovalo uvoľňovanie režimu umožňujúce reagovať aj na dianie za hranicami sovietskej sféry. Mesto navonok žilo životom naoktrojovaným komunistickou ideológiou, súčasne tu znela bigbítová hudba a uvoľnený kultúrny potenciál oživil spoločnosť. Výrazné miesto na výstave patrí plagátu, jednému z nosných médií slúžiacemu propagande, zároveň prezentujúcemu aj dobové výtvarné umenie.    

----

Vstup voľný.  

 

Pozrite si tiež

#MuzeumMestaBratislavy
Facebook Instagram Youtube