Prišli k nám Rimania

Neformálny vzdelávací program

Prišli k nám Rimania

Neformálny vzdelávací program
01.01.2021 - 31.12.2021
utorok - piatok
začiatok o 10.00 hod.
Ateliér Múzeum má budúcnosť
Primaciálne nám. 3
Stará radnica

+421 259 100 827
+421 917 617 780
ateliermmb@bratislava.sk
martina.pavlikanova@bratislava.sk
beata.husova@bratislava.sk

OZNAM

Milí návštevníci, akceptujte všetky aktuálne hygienické nariadenia a počet návštevníkov stanovaný pre výstavné priestory.

Prišli k nám Rimania

Neformálny vzdelávací program pre školy rozpráva o existencii vojenského tábora Gerulata v Rusovciach

Program prišli k nám Rimania predstaví pozostatky kastela a archeologické nálezy v Gerulate, ktoré odkazujú, že Rimania boli aj na našom území

Zdá sa vám, že Rím je ďaleko? Možno áno, možno nie, veď hranice Rímskej ríše siahali kedysi až na naše územie. Ak sa chcete o tejto dobe dozvedieť viac, vydajte sa s rímskym vojakom Avitom do Gerulaty. Pozostatky kastela a archeologické nálezy v Gerulata dokazujú, že Rimania boli na našom území už v 1. storočí nášho letopočtu. Hýbali dejinami a ich poznatky využívame dodnes.

Interaktívny vzdelávací programy začína pozdravom Salve! a premenou publika na rímskych občanov. Každý dostane rímsky odev – tuniku a rímske meno. Spoločne s múzejnou pedagogičkou sa publikum prenesie v čase do roku 753 pred našim letopočtom až 476 nášho letopočtu, do obdobia Rímskej ríše, jednej z najmocnejších na svete. Sprievodcom je rímsky vojak Avitus, ktorý s II. légiou pomocnou prišiel v 2. storočí n. l. do Gerulaty.

Kópie zbierkových predmetov
Kópie zbierkových predmetov
Kópie zbierkových predmetov
Kópie zbierkových predmetov

Avitus porozpráva o vzniku, budovaní a civilnom živote v blízkosti tábora Gerulata, ale tiež o vojenskom tábore v Gerulate na prelome 1. a 2. storočia nášho letopočtu. Odhalí pamiatky a pozostatky múrov tábora ako aj predmety, ktoré sa našli počas archeologických výskumov na uvedenom území. Publikum postupne poznáva zloženie rímskej armády, život vojakov, vojenské stratégie, ale aj podiel vojakov na budovaní Rímskej ríše. Dozvie sa, prečo prišli Rimania až do Gerulaty a čo všetko nám zanechali. Veď Rimania poznali už kanalizáciu či podlahové kúrenie.

 

Pracovné listy
 
 

Pozrite si tiež

Publikácie
#MuzeumMestaBratislavy
Facebook Instagram Youtube

Súvisiace udalosti

Hlavný partner